Kościół w Wieliszewie. Historia parafii

Publikacja autorstwa Krzysztofa Klimaszewskiego pt. „Kościół w Wieliszewie. Historia parafii” ukazała się dzięki Parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie oraz Urzędowi Gminy Wieliszew w 2012 r.

Pierwszy, najobszerniejszy rozdział monografii bardzo szczegółowo przedstawia historię parafii wieliszewskiej, od momentu jej erygowania po dzień dzisiejszy. Znajdują się tu opisy najstarszych dziejów parafii, od pierwszej wzmianki o Wieliszewie w 1254 r. i samych początków jej założenia, w tym omówienie aktu erekcyjnego i aktu fundacyjnego pierwszego kościoła wieliszewskiego czy uposażenia nowo powstałej parafii. Poznajemy losy wieliszewskiej świątyni, kolejnych właścicieli parafii oraz jej życie codzienne, a także kolejnych proboszczów.

Rozdział drugi opisuje wydarzenia związane z powstawaniem nowego kościoła parafialnego w Wieliszewie, wybudowanego po 1949 r. na miejscu drewnianego, spalonego w 1944 r.

Osobne miejsce poświęcono najstarszym obiektom sakralnym parafii Wieliszew, gdzie znalazły się opisy grobowca rodziny Kamieńskich oraz wieliszewskich kapliczek. Publikację kończą biografie pochodzących z parafii Wieliszew ks. prałata Czesława Miętka oraz ks. kanonika Grzegorza Jankowskiego.

Książka obfituje w archiwalne zdjęcia, pokazujące m.in. kościół w Wieliszewie z XIX i XX w., w tym powojenną budowę nowej świątyni.