My, zwykli ludzie. Wspomnienia rodzinne z lat spędzonych w Legionowie

Książka „My, zwykli ludzie. Wspomnienia rodzinne z lat spędzonych w Legionowie” została opracowana i wydana przez Studio Wydawniczo-Poligarficzne PLONSKAPRESS w 2013 r. Wstęp do niej napisała wnuczka Tamary Brzezińskiej – Maja Szulczewska.

Autorka wspomnień od czwartego roku życia, tj. od roku 1933, była związana z Legionowem.  Jej dzieciństwo wiąże się z dziejami jednego z najstarszych budynków przy ul. M. Kopernika 15 (dziś nr 9) – wybudowanego przez  hrabiego Augusta Potockiego na zajazd, na terenie dawnego Parku Gucin.

Tamara Brzezińska opisuje trudne dla niej lata przedwojenne, ale też dziecięce zabawy i ciepłe relacje z dziećmi żydowskich letników, z którymi bawiła się na podwórku z betonowymi kręgami produkowanymi przez Wytwórnię Wyrobów Betonowych Mikołaja Bożyma (wójta Legionowa czasu wojny). We wspomnieniach znajdziemy i inne nazwiska mieszkańców budynku przy ul. M. Kopernika 15, m.in. Bożym, Banaszek, Miller, Nuss, Rodkiewicz.

Autorka opisuje różne postawy mieszkańców Legionowa wobec rodzin żydowskich prześladowanych w czasie drugowojennej okupacji niemieckiej, te później nagradzane medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” i te skrajnie przeciwne. Swoimi wspomnieniami sięga też m.in. do powstania w Legionowie 1 sierpniu 1944 r. i czasu, kiedy przez  Legionowo przetaczał się front radziecko-niemiecki na jesieni 1944.

W książce odnajdziemy atmosferę przedwojennego Legionowa, w tym miejsca i osoby prowadzące swoją działalność na terenie Legionowa – kupców, rzemieślników i innych, m.in. Bazar Księgarsko-Piśmienniczy pana Grzanka z ul. J. Piłsudskiego 3, zakład fotograficzny Czesława Bobińskiego na M. Kopernika 15 czy cukiernię pana Twarowskiego.

Publikację uzupełniają zdjęcia z rodzinnego albumu autorki.