Powracający wiatr i duch

Książka „Powracający wiatr i duch” autorstwa prof. Aleksandra Łuczaka wydana została w 2012 r. przez  Wydawnictwo PER SE r. i jest kontynuacją publikacji tego samego Autora z 2008 r., zatytułowanej „Wiatr i duch”, która przybliża losy zasłużonej legionowskiej rodziny Łuczaków. Drugą część opowieści o ludziach i miejscach sam Autor ujmuje we wstępie książki następująco: „Moim zamiarem jest pokazanie dziejów miasta przede wszystkim przez losy mieszkańców. Wydobycie takich zdarzeń, które pozostały w ich wspomnieniach i jako takie stale wywołują emocje. Ich przebieg częściej tkwi w pamięci niż w dokumencie czy na fotografii. Powracają we wspomnieniach, opowiadane są w gronie rodzinnym i przyjaciół”.

Niniejsza publikacja powstała dzięki rozmowom Autora z ponad setką osób, które podzieliły się swoimi wspomnieniami o Legionowie – ich nazwiska zostały wymienione pod koniec książki. Wśród tych opowieści znajdziemy historie dotyczące codziennego życia mieszkańców Legionowa. Odnajdziemy tu m.in. działające w Legionowie organizacje młodzieżowe, szkoły, pocztę, straż pożarną, bibliotekę, kino, szpital i słynną porodówkę, kościoły „na górce” i garnizonowy, piekarnie Józefa Godlewskiego czy Jana Paluchowskiego, młyn na Reymonta, odwiedzimy miejscowe restauracje „Zielona”, „Dworcowa” i gospodę „Ludowa”, poznamy miejsca tancbud, sklepów i handlu na rynku i wiele, wiele innych ciekawostek. Osobne rozdziały poświęcone zostały osiedlom Bukowiec, Cegielnia, Ludwisin, Legionowo-Przystanek oraz tym z wielkiej płyty.

Opisywane historie miejsc i ludzi sięgają do okresu przedwojennego i powojennego, w tym do mało jeszcze zbadanego okresu PRL w Legionowie. Dzięki temu młodsze pokolenia poznają przeszłość swego miasta, a starsze mogą przypomnieć sobie lata swojej młodości. Doskonałym uzupełnieniem są zdjęcia, z których wiele nigdy wcześniej nie było publikowanych. Umieszczony na końcu indeks pozwala odnaleźć nazwiska osób – te znajome i te poznane dopiero dzięki książce.