Turystyczny szlak patriotyczny Polski Walczącej na terenie powiatu legionowskiego

Przewodnik „Turystyczny szlak patriotyczny Polski Walczącej na terenie powiatu legionowskiego” został wydany przez  Starostwo Powiatowe w Legionowie. Uzupełnieniem projektu jest przedstawiany wcześniej „Turystyczny szlak patriotyczny na terenie miasta Legionowo”.

Publikacja powstała w odpowiedzi na inicjatywę środowiska kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie, które wystąpiło z propozycją skatalogowania i opisania miejsc pamięci związanych z walką Polaków o wolność na terenie Legionowa i powiatu legionowskiego. W prezentowanym przewodniku znajdziemy opisy szlaków o łącznej długości  140 km, a na nich miejsca pamięci m.in. w Jabłonnie, Chotomowie, Legionowie, Nieporęcie, Izabelinie, Stanisławowie Pierwszym, Janówku, Górze, Olszewnicy Starej, Skrzeszewie, Poniatowie, Wieliszewie, Zegrzu i Zegrzu Południowym, Michałowie-Reginowie, Serocku, Woli Kiełpińskiej, Wólce Radzymińskiej, Zamostkach Wólczyńskieh, a także w lasach i rezerwatach znajdujących się na przedstawianym obszarze. Uzupełnieniem opisów historycznych są zamieszczone w publikacji zdjęcia oraz mapki z trasami poszczególnych szlaków.

Opracowaniem historycznym miejsc na szlaku zajęło się Starostwo Powiatowe w Legionowie i Muzeum Historyczne w Legionowie. Autorami tekstów są: Sławomir Jakubczak, Wojciech Jeute, Krzysztof Klimaszewski, Apolonia Kowalska, Wawrzyniec Orliński, Mirosław Pakuła, Edward Palczyński, Jacek Szczepański, Dariusz Wróbel.

Szlak patriotyczny Polski Walczącej wpisany jest do ewidencji pieszych nizinnych szlaków turystycznych Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Istnieje również możliwość przejazdu rowerem.