Kamienna osełka

W zbiorach Muzeum Historycznego w Legionowie znajduje się kamienna osełka, która została odkryta na terenie Centrum Szkolenia Policji w trakcie prowadzonych przez pracowników muzeum wykopaliskowych badań archeologicznych. Osełkę o dł. 11,7 cm i grub. 1,7 cm znaleziono w ciałopalnym, popielnicowym grobie ludności kultury przeworskiej oznaczonym nr 168AB. Przeprowadzone badania antropologiczne wskazują, że w przytoczonym grobie pochowany został mężczyzna. Obiekt 168AB miał w planie kształt prostokątny i był wypełniony czarną, smolistą ziemią zawierającą węgle drzewne oraz inne przedmioty będące darami grobowymi. Należały do nich m.in. naczynia gliniane oraz elementy uzbrojenia takie jak groty włóczni i umbo tarczy. Na podstawie wyposażenia  obiektu można określić jego datować na I w. po Chr.

Należy podkreślić, że osełki nie należą do przedmiotów często odkrywanych na stanowiskach kultury przeworskiej. Materiałami, który były używane do ich wytwarzania są skały osadowe.

Więcej informacji: Rakowski T., Watemborska-Rakowska K., Gniew jest osłą męstwa. Uwagi o osełkach z okresu wpływów rzymskich na podstawie znalezisk z cmentarzyska kultury przeworskiej w Czersku na Urzeczu, [w:] Orbis barbarorum : studia ad archaeologiam Germanorum et Baltorum temporibus Imperii Romani pertinentia Adalberto Nowakowski dedicata, red. J. Andrzejowski, C. von Carnap-Bornheim, A. Ciesliński, B, Kontny, Warszawa-Schleswig, 2017, s. 507-536.