Powstaniec warszawski – rysunek Bohdana Wróblewskiego

Rysunek powstańca warszawskiego wykonany ołówkiem na kalce technicznej z dedykacją Bohdana Wróblewskiego dla Apolonii Cudnej-Kowalskiej „Anielki” (1931-2016), harcerki Szarych Szeregów z Chotomowa, łączniczki i sanitariuszki Powstania Warszawskiego na terenie I Rejonu Legionowo „Marianowo-Brzozów”. Dar p. Wojciecha Kowalskiego dla Muzeum Historycznego w Legionowie.

Rysunek powstał dla uczczenia 80. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wydania książki „Chotomów, Jabłonna od wieków razem”. W 2004 r. nieco zmieniona wersja rysunku znalazła się jako ilustracja w książce „Chotomów, Jabłonna w konspiracji i walce”.

Bohdan Wróblewski (1931-2017), syn Polikarpa Wróblewskiego z Chotomowa, polski grafik, ilustrator, reżyser zdjęć reklamowych. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez wiele lat zajmował się grafiką użytkową oraz ilustracjami do leksykonów, encyklopedii oraz książek i czasopism dla dzieci i młodzieży. Zasłynął niezwykłą precyzją rysunku tworząc ilustracje przedstawiające zabytki techniki cywilnej i wojskowej. Autor ilustracji do regionalnych publikacji z serii „Chotomów, Jabłonna…”.