Stalowy hełm wz. 31 typu „Salamandra”

Wśród eksponatów Muzeum Historycznego na „Piaskach” znajduje się polski stalowy hełm wz. 31 typu „Salamandra” opracowany w 1931 r. i następnie wdrożony do masowej produkcji. Hełm wz. 31 zaprojektowano częściowo na wzór hełmu szwedzkiego. Do produkcji „Salamander” wytworzono mieszankę lakieru z grudkami korka co dało chropowatą powierzchnię eliminującą odbicia światła.

Hełm wz. 31 był jednoczęściowy z lekkim podcięciem i wyprofilowanym daszkiem. Pokrywany był lakierem antyodblaskowym typu „Salamandra“ lub gładkim. Występował w kolorze khaki, szarym, szaro-zielonym i granatowym (ten ostatni w oddziałach policji, w których używano także hełmów koloru khaki). Zapewniał odpowiednie zabezpieczenie przed szrapnelami, odłamkami i pociskami pistoletowymi. Masa hełmu wynosiła około 1,3 kg.

Hełm wz. 31 używany był przez oddziały piechoty, artylerii, w Marynarce Wojennej, w Korpusie Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej oraz Policji Państwowej. Do września 1939 r. wyprodukowano około 320 000 sztuk hełmów wz. 31 w tym hełmy typu „Salamandra”. Po 1945 r. hełmy wz. 31 stanowiły wyposażenie Ludowego Wojska Polskiego.