3. miejsce w XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

Miło nam poinformować, że Muzeum Historyczne w Legionowie zostało po raz kolejny nagrodzone w XV edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zdobyliśmy trzecie miejsce w kategorii „Najciekawsze wystawy zorganizowane na Mazowszu w 2020 roku przez mniejsze muzea”.

Nagrodzona wystawa czasowa „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią” została otwarta 13 września 2020 roku w pawilonie muzealnym przy ul. A. Mickiewicza 23. Inspiracją do stworzenia tej ekspozycji były badania archeologiczne prowadzone w 2017 r. na terenie dawnego cmentarza parafialnego w Zegrzu. Kuratorzy ekspozycji: Wawrzyniec Orliński i dr Magdalena Woińska.

Wystawie towarzyszy publikacja, w której można znaleźć, nie tylko zdjęcia zabytków, ale również zapoznać się z ciekawą historią tej miejscowości, której początki sięgają XII lub XIII wieku. Publikacja dostępna jest w kiosku muzealnym.

Wystawa funkcjonować będzie do końca roku i zwiedzać ją można zgodnie z obowiązującymi w muzeum zasadami sanitarnymi. Istnieje również możliwość zapoznania się z ekspozycją w formie wirtualnego spaceru dostępnego na stronie internetowej naszego muzeum.